Szabados Béla

Születési idő:
1974, február 18

Békéscsabai kötődése: Békéscsabán született, nevelkedett, sportolt, a családja ma is a városban él.

Fő számai, amiben kimagasló eredményeket ért el: 100 m gyorsúszás, 200 m gyorsúszás, 400 m gyors, 4x100 m vegyes váltó, 4x200 m gyorsváltó)

Sportegyesülete az olimpiai szerepléseikor: Békéscsabai Előre Úszó Klub (1992., 1996.) Ferencvárosi Torna Club (2000.)

Sportpályafutása: Békéscsabán született, itt végezte általános (József Attila Általános Iskola) és középiskolai (Vásárhelyi Pál Szakközépiskola) tanulmányait, itt tanult úszni és innen lett válogatott, olimpiai helyezett versenyző. A mégoly gazdag történelemmel rendelkező magyar úszósportban is két „leggel” rendelkezik: ő volt az első magyar úszó, aki rövidpályás világbajnoki címet nyert, illetve aki Világ Kupa-sorozaton aranyérmes lett.

Nevelőedzője Kovács Ottó volt, később, a Fradiban dr. Sós Csaba, az Egyesült Államokbeli egyetemi évei alatt pedig Mark Schubert irányítása mellett úszott.

Az első időszakban olybá tűnt, kiváló hátúszóra akadt Kovács Ottó (az 1988-as gyulai IBV-n, 100 m háton bronzérem), ám a kamaszkor végére egyértelművé vált: a gyorsúszás az igazi, s bár a rövidebb táv sem rossz, igazából a 200 és a 400 lehet a „tuti”. Ez még akkor is igaz, ha az első felnőtt bajnoki címeit – még ifjúsági korúként – 50 és 100 m gyorson szerezte (1991). Az Ob-t követően az ifjúsági Európa-bajnokságon indult (s nyert is két ezüstérmet), majd „jutalmul” részt vehetett a pár héttel későbbi felnőtt Eb-n. Athénban – úszott is egy országos csúcsot. Sőt a 4 x 100-as vegyes váltó gyorsúszójaként a bronzérmet nyert csapat tagja volt! S hogy az esztendő teljes legyen, a perthi világbajnokságon is ott lehetett.

Az elkövetkezendő években a hazai bajnokságokon rendre a dobogón (leginkább az első helyen) végzett, s a világversenyeken is folyamatosan szerepet kapott. Annak ellenére is, hogy nagy volt az „ellenszél”. Mivel nem tartozott a Széchy-teamhez, rendkívül nehéz dolga volt. Ahogy később nyilatkozta: „Számomra már az is nagy dolog volt, ha nem próbáltak ártani nekem. Én ezt már úgy éltem meg, mintha segítettek volna...” Az eredményei miatt kihagyhatatlan volt a mindenkori keretből, így nem volt más választás, nevezni kellett. S az esetek nagy többségében nem is okozott csalódást! Barcelonában a pontszerző vegyes váltó hajráembere volt, csakúgy, mint a sheffieldi Eb-n ezüstérmet nyert négyesé. Ott volt Atlantában is. 1995-ben amerikai egyetemi ösztöndíjat kínáltak számára, amelyet el is fogadott.

1997-ben klubot váltott: Békéscsabáról a Ferencvároshoz igazolt, ahol az egykori sikeres úszó, később neves szakvezető dr. Sós Csaba irányítása mellett készült tovább. S az eredmények ezután sem maradtak el. Egyéni Eb-medál, rövid pályás Világ Kupa-győzelem (10 állomásból álló versenysorozat, amelyet magyar úszó előtte sohasem nyert még), majd a hab a tortán: világbajnoki cím! Szabados Béla pályafutását valójában keretbe foglalta Athén városa, hiszen első világversenyén itt szerzett Európa-bajnoki érmet, majd 9 évvel később rövidpályás világbajnoki aranyat. Szabados Béla sikerének értékét tovább növeli, hogy világszenzációt keltve, az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Massimiliano Rosolinot hagyta az utolsó métereken faképnél!

Athén után még kiharcolta a sydneyi részvételt, majd a harmadik olimpiáját követően csöndben, szerényen visszavonult.

Kiemelkedő eredményei:

Tizennégyszeres magyar bajnoki cím birtokosa.

Pályafutása alatt 12 országos rekordot úszott (A 200 gyorson, rövid pályán, 2000-ben úszott csúcsát – mely a férfiaknál a legrégebbi csúcs volt – nyolc év után Cseh László döntötte meg; abban a bizonyos, azóta letiltott „űrruhában”.)

Három olimpián és öt felnőtt Európa-bajnokságon vett részt, emellett két világbajnokságon volt jelen (ebből az egyik rövid pályás volt).

A felnőtt Európa-bajnokságokon háromszor állhatott a dobogón (két bronz- és egy ezüstérmet nyert).

A legkiemelkedőbb sikerét azonban rövid pályán érte el: világbajnok lett és a Világ Kupa-sorozatban győzelmet aratott.

1991. Antwerpen. Ifjúsági Európa-bajnokság: 2. helyezés: 100 m gyorsúszásban, 2. helyezés: 200 m gyorsúszásban.

Athén. Európa-bajnokság: 13. helyezés 100 m gyorsúszásban, 3. helyezés a 4x100 m vegyes váltó tagjaként (a csapat tagjai: Deutsch Tamás, Rózsa Norbert, Horváth Péter, Szabados Béla).

Perth. Világbajnokság: 28. helyezés 50 m gyorsúszásban, 26. helyezés 100 m gyorsúszásban, 16. helyezés: 200 m gyors úszásban, 14. helyezés 400 m gyorsúszásban.

1992. Barcelona. Olimpia: a 6. helyezett 4x100 m vegyes váltó tagjaként (a csapat tagjai: Deutsch Tamás, Rózsa Norbert, Horváth Péter, Szabados Béla), 20. helyezés 100 m gyorsúszásban, 27. helyezés 200 m gyorsúszásban. 1993. Sheffield, Európa-bajnokság: 16. helyezés 100 m gyorsúszásban, 2. helyezés a 4x100 m vegyes váltó tagjaként (a csapat tagjai: Deutsch Tamás, Güttler Károly, Horváth Péter, Szabados Béla).

1995. Bécs. Európa-bajnokság: 10. helyezés 200m gyorsúszásban.

1996. Atlanta. Olimpia: 35. helyezés 100 m gyorsúszásban, 23. helyezés 400 m gyorsúszásban.

1997. Messina. Universiade: 1. helyezés 200 m gyorsúszásban, 2. helyezés 400 m gyorsúszásban. Sevilla. Európa-bajnokság: 3. helyezés 200 m gyorsúszásban, 7. helyezés 400 m gyorsúszásban.

1999. Isztambul, Európa-bajnokság: 7. helyezés 200 m gyorsúszásban.

2000. Athén. Rövid pályás világbajnokság: 1. 200 m gyorsúszásban, 8. helyezés 400 m gyorsúszásban. Sydney. Olimpia: 11. helyezés 200 m gyorsúszásban, 10. helyezés a 4x200 m gyorsúszó váltó tagjaként (a csapat tagjai: Czene Attila, Gáspár Zsolt, Simon Jácint, Szabados Béla).

Rövid pályás Világ Kupa-sorozat összetett eredménye: 1. helyezés 100 és 200 m gyorsúszásban, 3. helyezés 400 m gyorsúszásban.

2012. Az Előre-évszázad úszója-elismerés.

Olimpiai szereplése:

1992-ben, Barcelonában még mindössze a 18. életévét taposta, akkoriban a fő száma a 100 méter gyors volt (a szám országos rekordját is ő tartotta az idő tájt). Százon a nyolcadik előfutamban a 7. lett, s kiesett. Összességében 50,78-as eredményével a 75 induló között a 20. helyen végzett. 200 m gyorson a hatodik előfutamban 8-ként ért célba, s kiesett. Az 55 indulóból 1:52,50-nel 27. lett. Ugyanakkor a 4x100 méteres vegyes váltó tagjaként, a 6. helyen beérkező csapat hajráembere volt. A csapatot ugyanaz a négy úszó alkotta, aki az 1991-es Európa-bajnokságon bronzérmet szerzett: Deutsch Tamás, Rózsa Norbert, Horváth Péter, Szabados Béla. A négyes időeredménye: 3:42,03.

1996-ban, Atlantában már a 200 gyors számított a legerősebb számának, ám az akkori szakvezetés – hiába nyerte simán az országos bajnokságot Szabados – nem szavazott bizalmat neki, valójában teljesen igazságtalanul egyszerűen nem őt nevezték. Maradt a 400 és a 100 m gyors. Pár héttel az olimpia előtt szintidőt kellett úsznia, melyet minden gond nélkül teljesített is. Ugyanakkor a formaidőzítés kényszere azzal járt, hogy 400-on, Atlantában csak 5 másodperccel gyengébb eredményre volt képes, mint az ob-n (pedig az országos bajnokságon úszott idő biztos döntős helyezést jelenthetett volna az olimpián), s a 100-as eredmény is gyengébb volt Amerikában, mint Budapesten. 400 m gyorson végül a 3:59,36-os időeredmény a 4. előfutam 7. helyét, egyben a kiesést, pontosabban a 23. helyezést (34 indulóból) jelentette. 100 m gyorson a 60 indulóból a 35. helyen végzett, 51,26-tal a 7. előfutamban hetedikként csapott a célba.

2000-ben, Sydneyben immár rövid pályás világbajnokként és Világkupa-győztesként ugorhatott a medencébe Szabados. Ám a két legerősebb száma közül választania kellett, hiszen mind a 200 m gyors, mind a 400 m gyors úszószámokat ugyanazon a napon rendezték. Maradt a 200 méter. S bár az 51 induló között elért 11. helyezés (időeredmény: 1:49,36) nem rossz, ennél talán mindenki kicsivel jobbra, legalább döntőbe jutásra számított. Nos, ez ezúttal elmaradt, ám némi gyógyírként a 4x200 méteres gyorsváltó – Czene Attila, Gáspár Zsolt, Simon Jácint, Szabados Béla – új országos rekorddal (7:24,48) a 10. helyen ért célba.

Pályafutása befejezését követően: Sportpályafutása még javában tartott, amikor Amerikában kezdett tanulni. 1995-ben, Boca Ratonban, a Florida Atlantic Universityn kezdte tanulmányait, ám egy év múltán átjelentkezett Los Angelesbe, a Dél-Kalifornia Egyetemre (Southern California University „Trojans” – nem mellesleg az utóbbiban végzett atlantai olimpiai bajnokunk, Kiss Balázs is.) Nemzetközi marketingből diplomázott. Sikerekben gazdag sportpályafutását az Egyesült Államokban fejezte be. Családjával – az egykori úszó, debreceni Sütő Mónikával, illetve két gyermekével: Bencével és Dániellel – rövid magyarországi próbálkozást követően, jelenleg is az USA-ban él, Chicagóban egy bankban dolgozik. Felkérésre olykor besegít amatőr triatlonisták felkészülésébe, de az úszással megszakadt a kapcsolata. 2012-ben a Békéscsabai Előre centenáriuma alkalmával az Előre-évszázad úszója címben részesült.