Igazi retró verseny volt a medencés hosszútávúszó bajnokság

balról: dr. Vladár Sándor, Lázár Olga, dr. Török Enikő és Szarvas János

Negyvenöt klub, 309 versenyzője lépett rajtkőre a hét végén, a békéscsabai Árpád fürdőben megrendezett, hatodik alkalommal kiírt, 2018. évi medencés hosszútávúszó országos bajnokságon, amely három napon át zajlott. Négy távon (10 km, 5 km, 3 km és 1500 méter), öt korcsoportban mérte össze tudását a mezőny.

Mivel az idei országos bajnokság nyílt volt, így határon túlról, nevezetesen Ausztriából érkeztek versenyzők. Békés megyéből a gyomaendrődiek és szarvasiak kivételével minden klub képviseltette magát, így ott voltak a mezőnyben a Békéscsabai Előre Úszó Klub, a Gyulai Várfürdő, az Orosházi ÚE, a Tótkomlósi ÚE és a Triton SE, Gyula fiataljai is. Zömében az 1500 méteres távon mérettek meg a Békés megyeiek, de akadt bátrabb vállalkozó, nem is egy, aki a 3000, illetve 5000 méteres távon tett próbát. Nem is akárhogyan, hiszen a Gyulai Várfürdő versenyzője, Veres Laura a kilencedik helyen tempózta be magát a népes mezőnyű 3 kilométeren az U12-13-as mezőnyben. Még ennél is előkelőbb helyezést harcolt ki a békéscsabai Provosinszki Noémi, aki hetedik lett az U14-15 évesek 5000 méteres távján, ugyanitt Szűts Bojána tizedik.

Ami pedig a legjobbakat illeti: a nyitónapon a junior világbajnok Rasovszky Kristóf nyerte a férfiak, míg a kiskunhalasi Juhász Adél a nők 10 kilométeres viadalát. Az elmúlt évben három Világkupa-versenyt nyerő, összetett Európa Kupa-győztes, a FINA világbajnokságon három számban is az első hétben záró, veszprémi Rasovszky Kristóf immár a medencés hosszútávúszó bajnokságon is diadalmaskodott. Egy éve ilyenkor még a harmadik helyen zárt, most azonban ő ért elsőként a falhoz a tízezer méter végén. Rendkívül éles volt a befutó, Papp Márk (BVSC-Zugló) mindössze 0,7 másodperccel maradt le, és lett újfent második.

A hosszútávúszó medencés bajnokság második napja az utánpótlásé volt. Először az 1500-as távon valamennyi korosztály indult az U12-13-asok kivételével, akik délután 3000 méteren mérték össze tudásukat. A legidősebbek között a fiúknál az egriek junior világbajnoka, Holló Balázs nyert 1500-on meggyőző fölénnyel, míg a lányoknál Vas Luca diadalmaskodott. A 3000-es versenyt Kovács Péter nyerte a fiúknál, a lányoknál Szóka Júlia győzött olyan idővel, amivel a fiúk között is harmadikként rangsorolták volna.

Vasárnap a 10 km aranyérmesei nyerték az 5 km-es számot is a hosszútávúszó medencés országos bajnokságon, a megyeszékhelyen. A férfiak viadalát meggyőző fölénnyel húzta be a pénteken a 10 kilométeren is diadalmaskodó Rasovszky Kristóf, csaknem 16 másodperccel előzte meg Papp Márkot. Az ifiknél a legjobb időt a Kőbánya nagy tehetsége, a korosztályos világbajnokságon, és Eb-n is érmes Tabi Zoltán érte el. A hölgyeknél is duplázott a bajnok, Juhász Adél a 10 km után begyűjtötte az 5 kilométer aranyérmét is, meggyőző, nyolc másodperces előnnyel.

A háromnapos, reggeltől estig zajló verseny tapasztalatait, érdekességeit klubunk edzője, Lázár Olga így foglalta össze: Igazi retró verseny volt. Az országos bajnokságok közül nyitott uszodában már csak ez a viadal kerül megrendezésre, ugyanis hazánk úszó egyesületeinek sportolói 85 százalékban már fedett uszodában edzenek és versenyeznek, így nyitott medence külön élmény volt sokak számára. Szerencsére, az időjárás kedvezett, ragyogó napsütésben rótták a hosszakat a fiatalok. A távok különleges hosszúsága ellenére izgalmas összecsapásokat láthattuk. Nem voltak leosztott lapok még a leghosszabb távon is nagy csaták zajlottak. Olimpikonok, világkupa győztesek küzdöttek a vízben. A verseny alatt öröm volt nézni, hogy az edzők, sportbarátok végig szurkolták a távokat, igazi verseny hangulat volt, füttyök, kiabálások mellett több edző táncolt is örömében, amikor jól teljesített a versenyzője.

Már a rajtlista elkészültekkor kiderült, hogy az előző évhez képest jóval több nevezés futott be.

Valóban sokkal több induló volt idén, így hosszabb lett a verseny. Csak az 1500 méteres távon, úgy, hogy minden pályán két ember úszott, 12 futamot rendeztünk. Egy futam megközelítőleg húsz percig tat, ki lehet számolni, milyen hosszú volt egy napunk. De az ötezer méteres távon is hét futam volt, ami több mint hét órát jelentett.

Hogyan bírta rendezősereg, a versenybírók?

Ez volt a nehézség a versenyen dolgozó bírók számára. Végig figyelni, számolni, mérni, rögzíteni a sportoló eredményét, teljesítményét. Segítséget adtak a versenybírók a versenyzőknek is, számolták a hátralévő száz métereket, ezzel is segítve az úszásukat. A bírók tíz órán át, különösebb pihenő nélkül dolgoztak. Egyébként azzal is gyorsítottuk az eseményt, illetve rövidítettük az időt, hogy ráindítással következett minden futam, vagyis az előző futam versenyzői még a vízben voltak, amikor indult a következő. Nem volt szünet. Ezúton is nagyon köszönöm minden versenybírónk munkáját.

Hogyan tudtak felkészülni, ráhangolódni az úszók a saját versenyszámaikra?

A sportolók számára a verseny ideje alatt biztosított volt a bemelegítő medence, számukra a felkészülés az előkészületek megoldottak voltak. Természetesen dopping vizsgálat is zajlott, ezzel is alátámasztva a verseny tisztaságát.

Illusztris vendéget is köszönthettek Békéscsabán…

Valóban, nem csak a vízben voltak olimpikonok, ugyanis a versenyünket meglátogatta a Magyar Úszó Szövetség elnöke, dr. Wladár Sándor olimpiai bajnok. Illetve jelen volt, Gellért Gábor kapitány, dr. Török Enikő elnökségi tag és Sió Zoltán a MÚSZ sportszakmai csoport vezetője.

Hogyan tovább? Ugyanis Békéscsaba egymás után kétszer s otthont adott az eseménynek?

Eredetileg a verseny rendezés jogát két évre kaptuk, ami most letelt. Már a három nap során többen megkérdezték, hogy jövőre is vállaljuk-e a rendezést,

mert akkor már foglalják a szállás. Több köszönő levél és email is érkezett, a verseny rendezését és lebonyolítás megköszönve, ez a pozitív visszajelzés igazán jól esett számunkra. Így aztán elképzelhető, hogy jövőre is itt lesz a hosszútávúszók medencés bajnoksága.

Medencés hosszútávúszó országos bajnokság. Győztesek, és jobb Békés megyei eredmények. 10 km. Férfiak: Rasovszky Kristóf (Balaton ÚK Veszprém) 1:48.59,95. Juniorbajnok: Kalmár Ákos (Baja) 1:50.55,26. Nők: Juhász Adél (Kiskunhalas) 1:58.50,84. Juniorbajnok: Rohács Réka (Kőbánya SC) 1:59:01,73.

5 km. Férfiak: Rasovszky Kristóf (Balaton ÚK Veszprém) 54:07,52. U16-17: Tabi Zoltán (Kőbánya SC) 55:20,71. Nők: Juhász Adél (Kiskunhalas) 58:30,78. U16-17: Horváth Lili (Vasas) 1:00.49,42. U14-15: 7. Provosinszki Noémi (Békéscsaba) 1:03:53,31, 10. Szűts Bojána (Békéscsaba) 1:04:10,63.

3000 méter. Fiúk. U12-13: Kovács Péter (Nyíregyháza) 35:27,05. Lányok. U12-13: Szóka Júlia (Rája ’94) 35:42,91, 9. Veres Laura (Várfürdő) 37:46,61.

1500 méter. Fiúk. U18-19: Holló Balázs (Eger) 15:42,55. U16-17: Fábián Milán (Szeged) 16:07,37, 16. Fazekas Máté (Békéscsaba) 18:03,84. U14-15: Betlehem Dávid (Europtec-Zala UK) 16:20,97. U10-11: Kaiser Dominik (Baja) 19:04,35).

Lányok. U18-19: Vas Luca (Szeged) 17:06,70. U16-17: Labán Eszter (Vasas) 17:39,70, 15. Burás Annamária (Triton SE) 19:38,58. U14-15: Gál Kincső (Debrecen) 17:11,15, 14. Provosinszki Noémi (Békéscsaba) 18:48,01. U10-11: Soós Gabriella (HÚK SE) 18:46,96, 13. Bogár Viktória (Orosháza) 21:28,59.

A részletesebb eredmények itt olvasdhatók:  20180513_nagymedences_hosszutavuszo_bajnoksag_bekescsaba_jkv.pdf

Címlapképünkön az illusztris vendégek és házigazdák, balról: dr. Vladár Sándor, Lázár Olga, dr. Török Enikő és Szarvas János